Przestarzały lub źle utrzymany system ogrzewania może powodować mnóstwo bólów głowy: grzejniki nie nagrzewają się dobrze, ogrzewanie kosztuje więcej niż planowano i irytujące dźwięki. Wraz z konserwacją instalacji należy pomyśleć o dogrzaniu pomieszczenia przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
1. Zwróć uwagę na szczegóły
Jednymi z najbardziej znaczących strat ciepła jest nieodpowiednia izolacja ścian i dachów budynków, w miejscu, w którym świszczący wiatr, popękane okna i drzwi. Żaden system ogrzewania nie działa wydajnie, jeśli tylko ciepłe powietrze opuszcza. Jednak równie ważne jest prawidłowe utrzymanie i, jeśli to konieczne, modernizacja samego systemu grzewczego – radzi hydraulik z Krakowa. Nie zawsze konieczna jest zmiana całego systemu przy zakupie nowego kotła lub innych części wyposażenia, czasem wystarczy po prostu skonfigurować system. Jeśli nie masz pewności, czy urządzenia zostały poprawnie zainstalowane, zasięgnij profesjonalnej pomocy. Jednak niektóre komponenty, które możesz samodzielnie wymienić lub dodać, pomogą systemowi działać wydajniej.
Naczynie wzbiorcze wysokociśnieniowe utrzymuje optymalne ciśnienie w instalacji grzewczej. Jeśli ciśnienie jest nierównomierne, cały system będzie działał gorzej, w układzie będą krążyć różne osady i będzie się tworzyć zbyt dużo tlenu.
Zawór termostatyczny pomoże zaoszczędzić energię i utrzymać stałą temperaturę. Automatyczne termostaty ograniczają lub odcinają dopływ ciepła w nocy lub w ciągu dnia, gdy właściciela nie ma w domu. W ten sposób wysokiej jakości termostat może zaoszczędzić nawet jedną czwartą energii.
Wymagany jest automatyczny odgazowywacz, aby zapobiec gromadzeniu się powietrza w układzie i blokowaniu przepływu ciepła. Bez regularnej wentylacji systemu do 80% ciepła jest tracone.
2. Jak i czym palić?
Dla tych, którzy ogrzewają własne domy, czas zgromadzić zapasy paliwa. „Wielu właścicieli domów, których źródłem ciepła jest piec, kominek lub kocioł na paliwo stałe, porzuciło ostatnio klasykę tego gatunku drewna ciętego i zdecydowało się na brykiet z wiórów drzewnych. Mają znacznie dłuższy czas palenia i współczynnik przenikania ciepła, co pomaga utrzymać stałą temperaturę – mówi hydraulik Manas. Do ogrzewania pojedynczych pomieszczeń dobrze nadają się niewielkie piece żeliwne, które można opalać brykietem lub drewnem i zapewnić przyjemne ciepło jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
Specjalista przyznaje, że coraz więcej osób wyposażonych jest w kotły na pellet. To duża inwestycja, ponieważ sam kocioł jest droższy, a pelety drzewne mają bardzo dużą moc grzewczą. Do kotła na pellety dołączony jest zasobnik na pellety, kocioł powoli przetwarza pellety spalając je równomiernie i tym samym utrzymując stałe ciepło w domu. Ostatecznie inwestycja ta opłaca się paliwem.
3. Grzejniki do różnych systemów grzewczych.
Głównym elementem grzewczym zapewniającym komfort w domu są grzejniki CO, które pobierają ciepło z kotła centralnego ogrzewania lub kotłowni. Grzejników należy szukać według rodzaju podłączenia (z boku lub od dołu) oraz mocy lub wielkości grzejnika. Manas mówi: „Dziś asortyment jest naprawdę szeroki: kupujący mogą wybierać zarówno grzejniki stalowe, jak i aluminiowe z różnymi typami podłączeń i innymi parametrami technicznymi. Podczas procesu produkcji grzejniki są starannie kontrolowane w kilku etapach, dzięki czemu mają zagwarantowaną maksymalną wydajność niezależnie od wybranego materiału. Współpracujemy głównie z polskimi producentami najwyższej jakości aluminiowych grzejników centralnego ogrzewania, a także stalowych grzejników centralnego ogrzewania produkowanych w Chinach i Turcji, z bocznymi,podłączenie z lewej lub prawej strony lub od dołu. Niektóre modele są zaprojektowane, na przykład, specjalnie do systemów ogrzewania grawitacyjnego lub ciśnieniowego, inne są specjalnie przystosowane do szybkiej wymiany żeliwnych lub stalowych grzejników sekcyjnych.